2024. április 29.

2023-08-19 16:08

Nyílt vízi úszás: két magyar fiatal is ezüstérmes a somorjai Európa-kupán

Az új generációban is van lendület: a nyílt vízi Európa-kupa negyedik állomásán, Somorján a férfiaknál Hambardzumyan Arshak (19), a nőknél pedig Fábián Bettina (18) lett ezüstérmes a 10 kilométeres távon – számolt be a Magyar Úszó Szövetség.

A fukuokai világbajnokság után egy hónappal Szlovákiában folytatódott a nyílt vízi
Európa-kupa, a negyedik állomással. Bár a felnőttmezőny legjobbjainak többsége még
regenerálódik, azért így is akadt több kiválóság a mezőnyben, azaz a magyar részről induló
fiataloknak egy sor rutinos úszóval kellett megküzdeniük.

Két veterán végül mindenkinél jobbnak bizonyult: a férfiaknál a Világkupa-összetettben
második helyen álló olasz Marcello Giuidi aratott egyértelmű győzelmet, míg a nőknél a
korábban 25km-en Eb-aranyérmes Lea Boy lett az első (a német hölgynek a Lupa a
kedvence: itt nyert Eb-t 2021-ben, vb-ezüstérmet 2022-ben).

Hanem aztán egy-egy magyar ért be mögöttük a célba:

a tavalyi junior világbajnokságon váltóban aranyérmes Hambardzumyan Arshak (19) végig rendkívül kiegyensúlyozottan teljesített, gyakorlatilag majdnem az összes ellenőrző pontnál a második helyen állt.

Ugyan Giudit végül nem tudta megszorítani, a többieket simán megelőzte (többek között a 25km olasz
Európa-bajnokát, a tokiói olimpián is úszó Mario Sanzullót kerek 30 másodperccel).

A hölgyeknél pedig a már Fukuokában is remeklő, a csapattal ezüstérmet szerző Fábián
Bettina
(18) remekelt.

A panelnél egészen fantasztikusan teljesített, merthogy két olasz
vetélytárssal, köztük a kétszeres vb-bronzérmes, az összetettet vezető olasz Ariana Bridivel egyszerre fröccsent a célba, ám mindkettőt sikerült „lenyúlnia”,

Bridit egy tizeddel (nem hivatalosan 0.07-tel), Silvia Ciccarellát 1.2 másodperccel, ami komoly bravúr.

Összeségében nagyon jól éreztem magam a verseny alatt, jó körülmények vártak minket,
tökéletesen tiszta víz, azaz nem volt semmi zavaró tényező. Szerencsére nem indultak
sokan, ezért ’kényelmesen’ lehetett úszni. A cél a tapasztalatszerzés volt, meg persze a
lehető legjobb helyezés. Ehhez képest nagyon jó eredményt értem el, különösen, ha
figyelembe vesszük, hogy csak négy napja kezdtem el újra edzeni. A beérkezés pedig végre
nekem jött ki jobban.

Két fiatal, 16 éves indulónk szintén jól teljesített: Győrffy Lili a 8. helyen ért célba, míg Tóth