UtánpótlásSport
2025. május 4.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Mestermunka Úszás

2025-05-03 15:41

Szokolai László: Az idősebbektől és a fiataloktól is lehet tanulni

A Magyar Edzők Társaságával együttműködésben indított Mestermunka című sorozatunkban az utánpótlásedzői szakmát szeretnénk közelebb hozni olvasóinkhoz a legkiválóbb trénerek portréival. Ezen a héten Szokolai László mesteredzőt, a Balaton Úszó Klub elnökét mutatjuk be, akinek a tanítványai arany- és bronzéremmel tértek haza a 2024-es párizsi olimpiáról.

Rasovszky Kristóf 2024. augusztus 9-én olimpiai bajnok lett Párizsban 10 kilométeres nyílt vízi úszásban, a harmadik helyet pedig Betlehem Dávid szerezte meg. Emlékezetes jelenet, ahogyan a két magyar versenyző a célba érkezést követően összeölelkezve dőlt bele a vízbe. A siker harmadik szereplője a vízpartról figyelte a Szajnában ünneplő fiúkat: Szokolai László mesteredző pályája csúcsára ért. De vajon hogyan jutott el idáig a százhalombattai születésű tréner?

Ötödik osztályos korában nyitott meg a négypályás uszoda Százhalombattán, amelynek a teteje műanyagból készült, a medence pedig nem volt feszített víztükrű. Ott tanult meg úszni.

Tetszett, hogy mások olyan jól úsznak, figyeltem őket, próbáltam ellesni a technikájukat.

A közeg csodás volt, mai napig tartó barátságokat köszönhetek azoknak az éveknek, amelyeket a Szalai János, Csingler Márton edzőpáros munkája tett felejthetetlenné. Nem lettünk nagy versenyzők: nem voltunk kiemelkedően tehetségesek és a körülmények sem voltak ideálisak.”

Az úszást szeretete azonban megmaradt. A gimnáziumot követően az egri Ho Si Minh tanárképző főiskolára vették fel földrajz-testnevelés szakra.

„Az edzői pályára a középiskolai tanárom, Szalai Jenő is kapacitált, sokat tanultam tőle, biztosan volt szerepe abban, hogy ezt a szakmát választottam. Az egy év katonai szolgálat után folytattam az úszást, de a tanulás volt az első: a főiskola mellett a TF kihelyezett középfokú edzői képzését is elvégeztem.”

Egerben azonban nem dolgozott edzőként, mert nem akárhonnan hívták – a szülővárosából. Megüresedett az úszóedzői állás a százhalombattai sportiskolában.

„Visszatértem az alma materbe.

A régi uszoda megmaradt, de a strandon építettek egy ötven méteres medencét, amit szintén használhattunk, így már jobbak voltak a viszonyok, mint gyerekkoromban. Öt remek évet töltöttem Százhalombattán edzőként, de sajnos az asztmám és az allergiám miatt el kellett költöznünk a városból. Így kerültünk Veszprémbe 1994-ben.”

Gyenge Zsigmond vezette a veszprémi csapatot, amelynek olyan, nemzetközi szinten is jegyzett úszók voltak a tagjai, mint Kiss Judit vagy Moldvai Katalin. Szokolai állást kapott, közben pedig járt a TF szakedzői képzésére.

„Nagyon jó volt látni, hogy ezen a szinten miképpen edzenek a versenyzők, sokat tanultam ebben az időszakban. Később viszont bizonyos szakmai kérdésekben nem értettünk egyet Zsigmonddal, ezért öt év közös munka után váltottam, és Balatonfűzfőre szerződtem.

A Veszprémtől tizenhét kilométerre lévő településre Szokolai komplett csoportja, tizennégy gyerek is a mesterrel tartott. Közöttük volt Rákos Patrik is.

„Patrik kiemelkedő tehetség volt, minden gyorsúszó számban aranyérmet szerzett az országos bajnokságon. Vele kóstolhattam bele először abba, hogyan kell az ilyen kiváló képességű úszókat fejleszteni.

Egészen kiskorától kezdve velem volt, napról napra új helyzeteket kellett megoldani, amit nagyon élveztem.
Szokolai László Forrás:MÚSZ

Sokat köszönhet edzőkollégájának, Farkas Andrásnak, aki részletesen elmagyarázta neki, hogyan készíti fel az akkor már sikeres klasszist, a későbbi kétszeres Európa-bajnok Kis Gergőt. Az újabb mérföldkő akkor jött el, amikor Rákos Patrik a 2009-es prágai ifjúsági Eb-n döntőt úszott, és válogatott edzőtáborokba járhattak együtt.

„Ekkor ismerkedtem meg alaposabban a magyar edzői elittel. A közös táborokat nagyon hasznosnak tartom, mert azokban hosszasan lehet beszélgetni szakmai kérdésekről, meg lehet ismerkedni egymás módszereivel a gyakorlatban. Selmeci Attilától például a végtelen szorgalmat tanultam meg, igazi újítónak tartom, hiszen ki mert próbálni a Széchy-iskolától eltérő metódusokat, olvasta az ausztrál szakirodalmat.

Számomra nem kérdés, Milák Kristóf kizárólag Selmeci Attilának köszönheti, hogy ma a világ legjobb úszója.”

Amikor Rákos karrierje hullámvölgybe került, Szokolaival a nyílt víz felé fordultak, mert abban a szakágban könnyebbnek látszott az út eljutni a válogatottságig. Eközben a klubban feltűnt egy újabb ígéret: Rasovszky Kristóf.

„Kristóf már velünk volt, amikor Patrik felnőttként átigazolt Szegedre Gellért Gáborhoz. A serdülőválogatottba gyorsan bekerült, a bakui Európa Játékokon remek eredményt ért el, aztán a kisfiúból óriássá vált, nagyon sokat nőtt rövid idő alatt. A mozgását egyben tudtuk tartani, úgyhogy nem okozott gondot a testi változás, sőt erősebb, gyorsabb lett.

Amúgy Kristóf kezdetben nem szerette a nyílt vizet,

mert birkózni kell, nem hagyják úszni, de aztán rövidesen megbarátkozott vele, és lenyűgöző teljesítményt nyújtott.”

A 2016-os junior-világbajnokságot utcahosszal nyerte Rasovszky, a felnőttelitbe pedig a 2017-es magyarországi vb-n elért ötödik helyével került be.

„Jót tett, hogy előbb Kalmár Ákos Bajáról, majd Betlehem Dávid Zalaegerszegről csatlakozott hozzánk. Kiváló hármas volt, remekül dolgoztak együtt. Jól működött az a metodika, amit több módszerből gyúrtam össze. A programom alapja, hogy a napi edzéseken legalább három úszásnem megjelenik, szerdán és szombaton végigússzuk a teljes vegyes sorokat, időnként pedig a klasszikus Széchy-úszások is előkerülnek. Persze gyorsúszókkal dolgozom elsősorban, úgyhogy azon van a hangsúly. Modellezzük a tíz kilométert, a fizikai tréningeket pedig ehhez alakítjuk, mert az egysíkú terhelést kompenzálni kell.

Kalmár időközben abbahagyta az úszást, de betársult a csapatba az egyébként Amerikában tanuló Sárkány Zalán, aki a mai napig Szokolainál készül, amikor itthon van.

„A lényeg, hogy megtaláljam minden egyes úszónál, mi az ő mozgatórugója.

A motivációval ezeknél a fiúknál sosem volt gond, az aktuális problémákat kellett jól kezelni.

Szokolai teljes karrierjét átszövi a tanulás, azt mondja, érdemes mindenkit meghallgatni. De vajon az ő véleményét is kikérik a kollégák?

„Nekem nagyon sokan segítettek más edzők, ezért én sem titkolom el a tudásomat. Legutóbb például a kitűnő dunaújvárosi trénernek, Szabó Gergőnek mutattam meg az edzésnaplómat, ahogyan azt tette annak idején Farkas András velem. És még valami: persze fontos a tapasztalat, de nem csak az idősebbektől, a fiataloktól is lehet tanulni.”

A fantasztikus olimpiai sikerek után tavaly Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid is bejelentette, távozik a 2009 óta működő Balaton Úszó Klubból – előbbi a Ferencvároshoz igazolt, utóbbi amerikai egyetemre ment, azóta pedig szintén a zöld-fehéreket erősíti.

„Bár tudtam, hogy Dávid Amerikába szeretne menni, Kristóf pedig Budapesten akar élni, az átigazolás híre hirtelen ért. Idő volt, mire feldolgoztam, de az ember éli tovább az életét. Az sokat segített, hogy két klubot is vezetek – a veszprémi egyesület mellett a Balatonfüredi Úszó Egyletet –, amelyben

újabb ígéretes gyerekek vannak, akiknek ugyanúgy meg kell adni mindent, mint annak idején a ma már olimpiai érmes fiúknak.

(Kiemelt képünkön: Szokolai László és az olimpiai bajnok Rasovszky Kristóf Forrás: MTI)