UtánpótlásSport
2025. május 8.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Birkózás

2025-05-07 19:35

Ritter Sophie a saját útját járná, immár olasz színekben

A 16 éves Ritter Sophie a hazai leány birkózó-utánpótlás egyik legnagyobb reménységeként robbant be pár évvel ezelőtt, és azóta három korosztályos Európa-bajnokságon is aranyérmet szerzett magyar címeres mezben, idéntől viszont már olasz színekben láthatjuk őt versenyezni. Edző-édesapjával, Ritter Árpáddal beszélgettünk az országváltás hátteréről, illetve a célokról az U17-es világversenyek közeledtével.

Mint arról beszámoltunk, az U17-es és U15-ös Európa-bajnok birkózó, Ritter Sophie (57 kg) idéntől olasz színekben folytatja pályafutását. A szabadfogású Európa-bajnok, vb-második Ritter Árpád és a szintén vb-ezüstérmes, olasz származású Ritter Diletta 16 esztendős lányát legutóbb 2023-ban láthattuk nemzetközi porondon, amikor

két korosztályban is Európa-bajnoki címet szerzett,

majd tavaly elhúzódó betegsége miatt kihagyta az utánpótlás-világeseményeket. A szülei által felkészített fiatal ezután 2025-ben országváltásra adta a fejét, és a jövőben már nem a magyar válogatott tagjaként szállíthatja majd a sikereket.

„Miután 2023 nyarán az U17-es és az U15-ös Európa-bajnokságot is megnyerte, azt követően ősszel újra belevágtunk a munkába, és jól is mentek az edzések Sophie-nak – kezdte Ritter Árpád, Sophie edző-édesapja az Utánpótlássportnak. – Mígnem januárban egyszer csak mononukleózis-fertőzést kapott el, ami rendkívüli módon megviselte és visszavetette a munkában. Jóformán három hónapon keresztül egyáltalán nem tudott normálisan edzeni, csak a tavasz vége felé térhetett vissza lassanként. Első versenyén meg is nyerte az U17-es magyar bajnokságot, ugyanakkor a kihagyás jelei még erősen érződtek rajta, és ekkor már rohamosan közeledtek a nyári korosztályos világversenyek. Végül az előzmények fényében amellett tettük le a voksunkat, hogy nem szeretnénk elsietni a dolgokat, és idő előtt túl nagy terhelésnek kitenni Sophie-t. Elkerülve annak a veszélyét, hogy netán visszaessen a fizikai állapota, így végül tavaly nyáron nem indult az U17-es Eb-n és a vb-n sem. Ennek köszönhetően nyáron sikerült kipihennie magát, persze azért az edzésekből sem volt hiány, aztán ősztől visszaállt a megszokott menetrend, és gőzerővel folytatódott a felkészülés már az idei versenyszezonra.

Mindeközben tavaly nyáron sokat gondolkoztunk, hogy mi lenne a legmegfelelőbb Sophie hosszú távú jövője szempontjából, és úgy döntöttünk, olasz színekben folytatja.
Ritter Sophie (balról a második) az olasz U20-as és U17-es bajnokságot is megnyerte

Azt tudni kell, hogy Sophie Olaszországban született, egyébként magyar-olasz kettős állampolgár, és abszolúte két nemzetiségű közegben nőtt fel kisgyerekkorától kezdve.

„Diletta és én is jól ismerjük a birkózás világát, mindketten dolgozunk edzőként Magyarországon. Úgy állunk hozzá, hogy mi szeretnénk végigkísérni Sophie pályafutását, és felügyelni az ő felkészülését, amire viszont úgy látjuk, hogy itthon nincs meg a lehetőség. Magyarországon az a szokás, hogy alapvetően a központi felkészülés a domináns, és elsősorban a válogatott edzői szabják meg az irányelveket az edzésmunkában.

Azonban mi inkább a saját utunkat szeretnénk járni Sophie esetében, és kicsit más elképzelések mentén felkészíteni őt.

Azt sem szerettük volna, hogy emiatt esetleg kivételezzenek vele, hiszen az előbb-utóbb úgy is visszaüt, és plusz feszültségeket szül.

Olaszországban szabad kezet kaptunk, és szinte teljes mértékben a saját igényeink és ötleteink alapján tudjuk végezni az edzés- és versenyprogramot. Ez volt a legfontosabb érv számunkra, hogy végül az országváltás mellett tettük le a voksunkat.
Ritter Sophie (álló sorban, balról a második), balra mellette édesapja, Ritter Árpád, illetve elöl, középen édesanyja, Ritter Diletta nemrég már az olasz válogatott tagjaként a KIMBA-n szerepelt U20-as nemzetközi versenyen

Elmondta, hogy amíg itthon nagyjából nyolcvan-húsz százalék a válogatottban és a klubban zajló munka aránya, addig ez Olaszországban fordítva zajlik, és jóval kevesebbet dolgoznak együtt a versenyzők a szövetség keretei között.

Ami az életünket illeti, egyelőre az országváltás nem járt hatalmas változásokkal. Továbbra is Budapesten élünk, Sophie itt jár iskolába.

Ahogy korábban, most is rendre részt vesz különböző nemzetközi edzőtáborokban, idén például volt már Japánban, illetve Észtországban is, Olaszországban egyelőre csupán két versenyen, az ottani U20-as és az U17-es országos bajnokságon szerepelt, és mindkettőt meg is nyerte. Diletta – aki egyébként az olasz szövetség női tehetséggondozó programjának a szakmai vezetőjeként dolgozik – folyamatosan elkíséri Sophie-t a versenyekre és az edzőtáborokba, illetve a nagyobb versenyekre én is vele tartok. Egyelőre az idei egyfajta próbaév, jelenleg Budapest a bázisunk, de a későbbiekben az is előfordulhat, hogy majd Olaszországba költözünk. Itthon a KIMBA-ba és több hazai klubba is járunk edzeni, ami nekünk és a másik félnek is előnyös, mivel a korosztályában lévő magyar versenyzőknek kiváló edzőpartner tud lenni a mindennapokban.”

Ami a célokat illeti: egy hónap múlva Szkopjéban rendezik meg az U17-es Eb-t, augusztus végén pedig következik Athénban a korosztály világbajnoksága.

„Mivel serdülőkorúként Sophie korábban nyert már U17-es Európa-bajnokságot, azt gondolom, az idén is jók az esélyei, hogy valami nagy eredményt érjen el. Jó formában van, eddig remekül halad a felkészülése.

Biztos vagyok benne, hogy Sophie mindenképpen az aranyéremért megy majd az Eb-re. Ennek meg is lehet a realitása, reméljük, jól fog birkózni, és ki tudja hozni magából a maximumot. Persze, örülnénk, ha győzne, de akkor sem fogunk a kardunkba dőlni, ha nem így lesz, nincs rajta eredménykényszer.

A legfontosabb, hogy a következő három-négy évben majd mennyit tud fejlődni, hiszen a fő cél, hogy idővel felnőttként is eredményes versenyző váljon belőle. Az U17-es vébé is kiemelt verseny, és a terveink között szerepel, viszont az az esemény még odébb van. Persze, a világbajnokságon való szereplés nagyon fontos tapasztalatszerzési és tanulási lehetőséget kínálna neki, hiszen

ez lenne az első vébéje, és felmérhetné, hol is tart a világelithez, vagyis a japánokhoz, valamint az amerikaiakhoz képest.

A két U17-es világverseny között az is elképzelhető, hogy még az olaszországi U20-as Eb-n is kipróbálja magát, viszont mi alapvetően a nyáron két nagy versenyben gondolkozunk nála. Először meglátjuk, miként alakul júniusban az U17-es Európa-bajnokság, és a további programot majd annak fényében alakítjuk.”

(Kiemelt képen: Ritter Sophie (jobbra) a magyar színekben nyert három korosztályos Eb-aranya után idéntől már olaszként szerepel a világversenyeken)