Kiválasztás és versenyeztetés gyerekkorban – így csinálja Európa krémje
Eredmény helyett teljesítmény, a fő a személyiség és a technika, hétvégén pedig barátságos meccs vagy torna. Az Olaszországban rendezett U10-es Bardolino Champions Cup nemzetközi futballtornán volt lehetőségünk beszélgetni néhány európai topklub korosztályos vezetőjével, edzőjével.
Az olaszországi Garda-tó partján fekvő Bardolino városában rendezik évről évre az U10-es korosztály legszínvonalasabb nemzetközi futballtornáját. Az idei Bardolino Champions Cupról a helyszínről tudósíthattunk, a legjobb európai klubok korosztályos csapatainak edzőit és vezetőit pedig a kiválasztásról, valamint a versenyeztetésről kérdeztük.
Manuel Jimenez, az Atlético Madrid U10-es vezetőedzője elmondta, a legkisebbek között az számít, ki a legügyesebb a játék közben.
„Jól meghatározott szempontrendszerünk van a kiválasztásra. Leginkább azt figyeljük, hogy a gyerek mennyire bánik jól a labdával, illetve mennyire erősíthető később fizikailag. Fontos, hogy az egyes posztokra különböző profilú játékosokat keresünk, de ebben a korban azt

Meccshiányuk biztosan nincs az Atléticóban pallérozódó kilenc éveseknek.
„Már ennek a korosztálynak is van regionális bajnoksága Spanyolországban, korábban három osztály volt, a következő évadtól pedig négy lesz. Ezen felül kilenc-tíz belföldi és nemzetközi tornán veszünk részt évente ezekkel a srácokkal. A külföldi megméretéseket lényegesnek tartom a fejlődésük szempontjából, hiszen egyfelől más stílusú, erős ellenfelekkel találkoznak, másrészt pedig maga az utazás, az önállóság is érettebbé teszi őket, nem beszélve arról, hogy ezeket a túrákat hatalmas élményként élik meg. A legnívósabb európai torna számomra egyértelműen a Bardolino Champions Cup, nem véletlen, hogy az Atlético már hatodik alkalommal fogadta el a meghívást
Nicolas Peynichoux, a Paris Saint Germain U10-es trénere spanyol kollégájához hasonlóan a labdakezelés fontosságát emelte ki.
A kicsiknél még csak arra figyelünk, hogyan érnek a labdához, nem érdekes, hogy valaki alacsony vagy vékony. Ha bárki ránéz a csapatunkra, láthatja, hogy egészen kistermetű fiúk is játszanak. Később a taktikai szempontokat is figyelembe vesszük, de kezdetben nem kell ezt túlbonyolítani: lássanak a pályán, vegyék észre az üres területeket, hozzanak minél jobb döntést minden szituációban.”

A Bajnokok Ligájába jutott PSG fiataljai Bardolinóban nagyon büszkék voltak az első csapatukra.
„Gyakran járunk nemzetközi tornákra, amelyeken találkozunk a Chelsea-vel, az Arsenallal, az Interrel vagy az Atalantával, belföldön csak elvétve veszünk részt ilyen megméretéseken. Előbbi azért elengedhetetlen, hogy minél több stílust megismerjenek a gyerekek. Franciaországban nincs külön bajnokság ennek a korosztálynak, viszont állandóan barátságos meccseket szervezünk olyan nagy csapatok ellen, mint a Lyon vagy a Lille.”
Mitchell Donald, az Ajax U10-es vezetőedzője a személyiségben látja a kiválasztás kulcsát.
illetve azt vizsgáljuk, milyen lehetőségek rejlenek az adott játékosban, mit tudunk tanítani, fejleszteni. Tudom, hogyan sokan ebben a korban a nagydarab fiúkat keresik, mert velük lehet érvényesülni, viszont mi nem a korai sikerekre hajtunk: agilis, gyors, ügyes, intelligens focistákat szeretnénk Ajax-mezben látni. Félreértés ne essék, azért játszunk, hogy nyerjünk, de az elsődleges a fejlődés ebben az időszakban. Minden tisztelet mellett, az nem foglalkoztat bennünket, hogy a szülők mit gondolnak, nekünk a gyerekek a legfontosabbak, értük pedig mindent megteszünk.”

Az amszterdami sztárklub a nemzetközi tornák mellett hazai bajnokságban és felkészülési mérkőzéseken is megméreti magát.
„Tizenhét fős keretünk van, amelyet kétfelé bontottunk, így két csapattal is el tudunk indulni a holland regionális bajnokságban. A legnagyobb riválisokkal, a Feyenoorddal, PSV Eindhovennel akkor találkozunk, ha barátságos meccset szervezünk – ezt gyakran megtesszük.”
Paolo Migliavacca, az Inter technikai igazgatója (U9–U14 szekció) részletesen beszámolt a BL-döntős klub utánpótlásának működéséről.
„Az akadémiánknak sok partnerklubja van, ám ez nem úgy működik, hogy megkötjük a szerződést, és csináljanak, amit akarnak. Évente hat-hétszáz eseményt, egyeztetést szervezünk nekik, minden tudásanyagot, a komplett képzési metodikát átadjuk nekik, hogy minél jobb játékosokat tudjanak nevelni, akik aztán az Interben is bizonyíthatnak, ha elérik azt a szintet. Az olasz szövetség szabályzata alapján már U10-es korosztálytól tudnak csatlakozni hozzánk a kiemelkedően tehetséges és elhivatott srácok. Ebben a korban a technikai képzés a legfontosabb, valamint azt próbáljuk elérni, hogy amennyire ennyi idősen lehet, értsék a játékot, világos legyen számukra, mit miért csinálnak.”

Az Inter korosztályos edzői közvetlen kollégáik meglátásásaira is hagyatkozhatnak, igazi csapatként működnek a trénerek.
„Az U9-es korosztály a legfiatalabb az akadémiánkon, jellemzően tíz-tizenkét fős keretünk van. Ahogy megyünk az idősebbek felé, egyre nő a játékosok száma: U10-ben tizenhét, U11-ben huszonegy igazolt focistánk van, és így tovább egészen az U14-esekig, akik harmincegyen mondhatják magukról, hogy interesek. Az edzőink közösségben dolgoznak, az egyes csapatok vezetői folyamatosan egyeztetnek egymással, így mindegyikük képben van az összes együttes aktualitásaival. Az U12-es korosztályig mi a regionális bajnokságban az eggyel idősebbek között játszhatunk, miután profi klub vagyunk. Az U13-asok már a velük egyidősekkel versenyeznek helyi szinten, és amennyiben helytállnak, be lehet jutni az országos döntőbe. Emellett számos tornán is részt veszünk,
(Kiemelt képünkön: Fredrik Ljungberg fia, Raphie (pirosban) az Arsenal U10-es csapatával vett részt az olaszországi tornán Forrás: Bardolino Champions Cup)