UtánpótlásSport
2025. június 16.
  • instagram
U20-AS FÉRFI VÍZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, ZÁGRÁB
Keresés:

Sportágak

Tollaslabda

2025-05-15 19:47

Merre tovább a felnőtt Eb-bronz után?

Első magyar tollaslabdázóként szerzett felnőtt Európa-bajnoki érmet a harmadikként záró Sándorházi Vivien idén áprilisban. Lendíthet-e a történelmi siker a sportág hazai népszerűségén?

Szomorú, de igaz: ha az utca emberét megkérdeznék, tudja-e, kicsoda Sándorházi Vivien, nagy valószínűséggel nemleges választ kapunk, pedig a 24 éves tollaslabdázó első magyarként szerzett felnőtt Európa-bajnoki érmet idén áprilisban, a Dániában megrendezett kontinensviadalon. A „tudatlanságot” könnyedén magyarázhatjuk, a tollaslabda ugyanis finoman szólva sem tartozik a legnépszerűbb sportágak közé hazánkban, a médiamegjelenése visszafogott, így nem csoda, hogy Sándorházi nevével a sporttörténelmi siker ellenére kevesen találkozhattak az említett ütős sportág iránt érdeklődőkön kívül. Hozzátesszük, ez nem egyedi eset, hosszan sorolhatnánk a sportmédiában alulreprezentált, a tollasnál nemzetközi szinten jóval eredményesebb sportágakat, hasonló kérdés például az utánpótláskorúként, pontosabban 19 évesként felnőtt birkózó Európa-bajnoki címet szerző Lévai Leventével is felvetődött nemrég a közösségi médiában.

A magyar tollaslabda-utánpótlás sem tartozik a legnépesebb sportági bázisok közé, azonban a koronavírus-járvány után sikerült talpra állnia, ami a legjobban a korosztályos eseményeken résztvevő fiatalok számából szűrhető le. Igaz, a szövetség azzal továbbra is küzd, hogy a hobbisták közül minél többeket átcsábítson a versenyzők közé.

„Szerencsére a diákolimpia létszámában hatalmas növekedést látunk, a koronavírus után elindultunk kilencszáz-ezer fő körüli mezőnnyel, míg legutóbb ezerötszázan neveztek az eseményre – mondja Joó Melinda, a Magyar Tollaslabda Szövetség főtitkára. – Örömteli, hogy ennyi gyerek ismeri a sportágat, a szabályokat és ütőt is ragad, a legnagyobb kihívás viszont az, hogy közülük mekkora réteget tudunk integrálni az igazolt versenyzők közé. A szabadidős események népszerűek, a szövetségi cél viszont az, hogy a ranglistaversenyeken is minél többen megméressék magukat. Az országos bajnokságok az U13-as és az U15-ösök esetében viszonylag népes mezőnnyel zajlottak le idén tavasszal, az U17-es és az U19-es ob résztvevőinek a száma viszont stagnál; utóbbi korosztályokban már nehéz megtartani azokat a fiatalokat, akiket nem ér annyi sikerélmény.

Próbáljuk meglovagolni, amikor felnőttsikerünk van,

így történt ez korábban is, amikor kijutott játékosunk az olimpiára. Tokióban Krausz Gergely első magyar férfi tollaslabdázóként szerepelt az ötkarikás játékokon, ilyenkor a médiában a kommunikációnkban népszerűsítési programokat indítottunk, Geri ráadásul az esemény után országjárásra indult, számos egyesületnél tartott edzést gyerekeknek. Vivi esetében sincs ez másképp, a felnőtt Eb-bronzérmét ilyen szempontból meg kell ragadni, legyen szó a közösségi médiáról vagy sajtótájékoztatókról. Jövőre ráadásul mi rendezzük az U19-es Európa-bajnokságot, a tatabányai kontinensviadal miatt is fontos ez.”

A főtitkár elismeri, amit korábban említettünk, a hazai sportmédiában nincs könnyű helyzetben a tollaslabda.

„Törjük a fejünket, a legutóbbi Tollaslabda Bálon is erről volt szó, pedig akkor még meg sem született az emlegetett bronzérem. Rengeteg energiát fektettünk abba, hogy ez a hír eljusson a sportoldalakhoz, de így sem került ki a siker minden olyan felületre, amely esetében számítottunk rá.

Nem könnyű így, mintha picit árral szemben próbálnánk haladni.
Mesterházy Milán Forrás: MTLSZ

Ami biztató a jövőre nézve, hogy a magyar utánpótlás szép eredményeket ér el a korosztályos nemzetközi eseményeken. Az európai körversenyek alapján összeállított rangsorban az U17-esek között Pető Balázs és Ágai Zénó a közvetlen élmezőnyhöz tartozik, előbbi vezette is egy ideig a listát, míg az U19-eseknél Mesterházy Milán készülhet a korosztály legjobb európai fiataljait meghívó nyári edzőtáborba, míg a fiatalabbaknál a 15 esztendős Liang Eliza kap lehetőséget a bizonyításra.

„Az idei U17-es Eb-n reményeim szerint egyesben lesz negyeddöntősünk, az óriási öröm lenne, a következő lépcső pedig a 2026-os hazai U19-es kontinensviadal lesz, bízom benne, hogy a lehető legerősebb csapattal állunk majd fel.”

Liang Eliza Forrás: MTLSZ

De vajon mit gondol a helyzetről Sándorházi Vivien? Hogyan lett a korosztályos reménységből felnőtt Eb-bronzérmes játékos?

„Egy évvel azután, hogy elkezdtem tollaslabdázni, emlékszem, hogy már az olimpiai indulásról beszéltem, hamar nagy célokat állítottam magam elé – emlékszik vissza a kezdetekre Sándorházi. – Ha a nyolcéves énemnek a mostani megmondaná, hogy 2025-ben összejött a felnőtt Eb-bronz, valószínű a »nagyon jó, így terveztem!« lenne a válasz. Bár akkoriban nagyot álmodtam, megmondanám magamnak, hogy nem annyira lehetetlen ez a siker, mint amennyire tűnik.

Az Eb-érem az egyik legfőbb célom volt, nem sokan gondolták volna, hogy az idén meglehet, valamennyire magamat is megleptem.

Pedig az elsőszámú női játékosunk utánpótláskorúként is remek eredményeket ért el, az U19-es, az U17-es és az U15-ös Európa-bajnokságon is dobogóra állhatott.

„Az utánpótlás-korosztályok között nincs nagy különbség, az erő és a testi fejlettség sokat számít, de az igazi kihívás a felnőttek közé való fellépés. Taktika, tapasztalat, technika, fizikum, mindennek működni kell, viszont egy megfelelően megalapozott utánpótlás-karrier tudja a későbbi éveket megalapozni, elengedhetetlen a tudatos munka. A korosztályos Eb-érmek folyamatos motivációt adtak a folytatásra, így a lemorzsolódás veszélye elkerült. A legfontosabbnak talán azt tartom, hogy minél több versenyen induljon el a fiatal játékos, és próbáljon meg csak arra fókuszálni, azt megélni, ne a holnapon vagy a jövő éven gondolkodjon. Bár mondtam, hogy az utánpótlás- és a felnőttmezőny között magas a lépcsőfok,

látszik egy versenyzőn, ha a kelleténél kevesebb korosztályos viadalon vett részt, az a tapasztalat rengeteget jelent.
Sándorházi Vivien Forrás: MTLSZ

Abban Sándorházi is egyetért, hogy a sportmédiában alig jut tér a tollaslabdának, így az áprilisi sikerét ki kell használni.

„Az Európa-bajnokság az egyik legfontosabb esemény a sportágban, a kontinens legjobbjai mind részt vesznek rajta; kvóták nincsenek, mindenkinek kvalifikálnia kell magát az induláshoz. Az összképhez hozzátartozik, hogy a sorsolásnál szerencsém volt, mert a második kiemelttel kezdtem volna, aki viszont sérülés miatt visszalépett, a harmadik fordulóban és a negyeddöntőben viszont már a pályán jutottam tovább, végül az elődöntőben állítottak meg. Utána

a médiafigyelem megnőtt, én pedig örömmel mondok igent a megkeresésekre, ugyanis minden egyes megjelenés hatással lehet az utánpótlásunk növekedésére. Mindig mondom, ha egy interjúm miatt akár csak egy fiatal ütőt vesz a kezébe, már megérte.

Érzem emiatt a felelősséget, de azt is tudom, hogy egy fecske nem csinál nyarat, ettől az eredménytől még nem változik meg alapjaiban a magyar tollaslabda, de ami tőlem telik, azt megteszem, és bízom benne, hogy megmutattam, hazánkból is oda lehet érni Európa legjobbjai közé!”

(Kiemelt képünkön: Sándorházi Vivien Forrás: BWF)