UtánpótlásSport
2025. június 2.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Tenisz

2025-05-31 20:49

Magyar játékos nélkül kezdődik a Roland Garros juniortornája

Amíg az év első Grand Slam-tornáján, az Australian Openen három magyar teniszező is szerepelt a juniorok mezőnyében, addig a Roland Garros vasárnap kezdődő korosztályos viadalán nem lesz hazai játékos az indulók között.

A francia nyílt teniszbajnokság korosztályos küzdelmei vasárnap startolnak, ám a magyar teniszezők közül – az U18-as világranglistás helyezések alapján – senkinek nem sikerült odaférnie sem a főtábla, sem a selejtező mezőnyébe a Roland Garros juniortornáján.

Ami már csak azért is lehet fájó, mert januárban az év első Grand Slam-versenyén, az Australian Openen hárman is képviselték a magyar színeket Melbourne-ben,

még akkor is, ha Kincses Kolos (MTK Budapest), Nagy Botond (Alfa Tenisziskola) és Bíró Melinda (Gellért SE) is csak a selejtezőben volt érdekelt, és végül egyiküknek sem sikerült főtáblára verekednie magát.

Az ausztráliai GS-debütálás után mindhármójuk esetében bízhattunk benne, hogy a Roland Garrosra érkezve már akár alanyi jogon is főtáblásak lehetnek, vagy legalábbis a selejtezős mezőny első felébe tartozva, a kvalifikációban kiemeltként szerepelve megugorhatják a lépcsőfokot, és Párizsban már a legjobb 64 között is megmutathatják magukat.

Sajnos azonban időközben a magyar fiatalok nem előre, hanem inkább hátraléptek a juniorvilágranglistán.

Mindhárman január elején értek legjobb helyezésüket, majd azóta Kincses Kolos a 87. helyről a 131.-re, Nagy Botond a 95.-ről a 104.-re, Bíró Melinda pedig a 107.-ről a 123.-ra esett vissza, ami viszont mindannyiuk esetében azzal járt, hogy nem fértek be a Roland Garros mezőnyébe – még a selejtezőbe sem...

Mindez azért sem fest túl jól, mert így biztossá vált, hogy a legutóbbi nyolc junior Grand Slam-tornából immár ez a hetedik, amelyik magyar szereplő nélkül zajlik le.
A januári Australian Open juniortornáján szereplő (jobbról balra) Kincses Kolos, Bíró Melinda és Nagy Botond sem lesz ott a Roland Garroson Forrás: MTSZ

Visszatérve a mieinkhez: vajon mennyire van ok az aggodalomra, hogy a magyarok pillanatnyilag nemzetközileg nem képviseltetik magukat a legmagasabb szinten?

Persze a Grand Slam-indulás fontos lépcsőfok a juniorok között is, de nem az egyetlen fokmérő, ami megítéli az utánpótlásunk minőségét

 – nyilatkozta korábban a fiúkról Kisantal Péter, a szakági utánpótlásért felelős válogatottedző az Utánpótlássportnak.

Bár jelenleg nincs olyan juniorkorú magyar játékos, aki a Grand Slam-tornán indulhatna, de remélhetőleg, ez idővel megváltozhat, akár még idén. Ugyanis, ha a fent említett magyar játékosok egy-két junior ITF-tornán kiemelkedően teljesítenének, nagyot ugorhatnának előre a rangsorban, és akár már az idei wimbledoni tornán és/vagy a US Openen is indulhatnának.

Az utánpótlás-nevelésben egyébként sem a junior GS-részvétel a végcél, hanem elsősorban hosszú távú játékosfejlesztési programban kell gondolkodnunk, amelynek végeredményképpen a WTA-ranglistán topszázas teniszezőket szeretnénk kinevelni

 – mondta Gulyás István szövetségi edző a lányok helyzetéről. – Mindemellett azt is látni kell, hogy hiába eredményes valaki a korosztályos Grand Slameken, az még nem jelent garanciát a későbbi sikerességre a felnőttek között. A hosszú évek tapasztalatai azt mondatják velem, hogy nem feltétlenül a legeredményesebb juniorok lesznek aztán a legjobb felnőtt teniszezők is. Többféle út vezethet a sikeres profi pályafutásig. Sokszor nagyon különböző ütemben halad az egyes játékosok egyéni fejlődése.”

Érdekesség, hogy az idei junior Australian Openen egyesben a fiúk között a svájci Henry Bernet – akinek az a Severin Lüthi az edzője, aki korábban Roger Federer trénere is volt – győzött, míg a lányok mezőnyében a japán Szonobe Vakana nyert. Mindketten vezetik is jelenleg a junior-világranglistát, azonban furcsa módon végül egyikőjük sem lesz ott az idei korosztályos Roland Garroson.

(Kiemelt képen: a Roland Garros párizsi helyszíne Forrás: ITF)