A legtöbb számban célratörő utánpótlás követi a felnőtteket
Az U20-as és az U23-as atlétikai országos bajnokság után, valamint a két korosztály Eb-je előtt a hazai szövetség utánpótlás szakmai vezetőjével, Farkas Rolanddal beszélgettünk a fiatalok teljesítményéről.
A múlt hét végén Szolnokon rendezték az U20-as és az U23-as atléták idei legfontosabb hazai megméretését, az országos bajnokságot. A viadalt azért is kísérte fokozott figyelem, mert ennek a két korosztálynak egyaránt Európa-bajnoksága lesz a közeljövőben. Az U23-asok kontinensviadalát másfél hét múlva, július 17-től bonyolítják le a norvégiai Bergenben, az U20-asok Eb-jének pedig a finnországi Tampere ad otthont augusztus 7-től.
Az ob-n a 37 fokot is elérő hőség nagy kihívás elé állította fiatalokat, ezzel együtt akadtak dicséretes teljesítménnyel előrukkolók a Véső úti sporttelep pályáján. Az idősebbek között ide tartozik a 400 méterre specializálódott Kovács Árpád, aki először ért célba 46 másodperc alatt (45.97), a 400 gátas fiúk Molnár Csaba (50.02), Takács Gergő (50.28), Soos Levente (50.89), Birovecz Bátor (51.34) sorrenddel záruló futama pedig nemcsak kiélezett küzdelmet, hanem magas színvonalat is hozott. Az U20-asoknál az ugyanúgy távolugró Hajdu Áron (761) és Rózsahegyi Bori (648) is megsüvegelendő egyéni csúcsot mutatott be, a kalapácsvető Szabados Ármin pedig a 81,02 méterrel úgy dobta meg a világ idei második legjobb eredményét a korosztályban, hogy az első (82,93) is az ő nevéhez fűződik. Az ob-k után a Magyar Atlétikai Szövetség utánpótlás szakmai vezetőjét, Farkas Rolandot kértük értékelésre.
„A nagy meleg ellenére születtek egészen jó eredmények Szolnokon. Akik a korosztályos Eb-kre már korábban szintet teljesítettek, azoknak a legnagyobb többsége meg is tudta erősíteni azt, és mellettük voltak olyan fiatalok, akik most érték el a kiküldetéshez szükséges eredményt. A közelgő U23-as Európa-bajnokságra jelenleg huszonhat férfi- és tizenhét női versenyzőnknek van szintje. Úgy gondolom, hogy ez teljesen elfogadható szám, főleg, hogy majdnem minden versenyszámban indíthatunk atlétát. A férfi 400 gát pedig olyan versenyszámunk, amelyben külön válogatót kellett kiírnunk, ugyanis négyen is szintet csináltak, de csak hárman indulhatnak az Eb-n.

Az ob-kon azért nem minden szakágban láthattunk tündöklést, és több olyan versenyszámmal is találkozhattunk, amelyben feltűnően kevés volt az indulói létszám. Utóbbi tekintetében az U23-as férfi hármasugrás jár az élen, amelyben mindösszesen egyetlen atléta mutatta meg magát, de U20-as leány kalapácsvetésben is csak ketten, U23-as férfi 110 gáton pedig hárman indultak el. Az utánpótlást felügyelő szakember szerint ezzel együtt is érezhető az előrelépés.
„Folyamatosan küzdünk azért, hogy a hazai atlétika megtartóereje javuljon, de nincs könnyű dolgunk. Az U23-asok többsége egyetemre jár vagy éppen már el is végezte azt és a sportolás mellett dolgozik. Aki nem érzi úgy, hogy reális esélye van eljutni nemzetközi versenyekre, az érthető módon a civil foglalkozást helyezi előtérbe. És például a 110 gát éppen egy olyan extrém versenyszám a sérülés veszélye miatt is, hogy U23-ra már csak azok a vérmes atléták maradnak meg, akik valóban komolyan veszik a dolgot. De összességében a sprintszámokban, így 100 és 110 gáton is megvannak a sokra hivatott fiataljaink, és ha a létszám ezt nem is mindig tükrözi, a dobószámokban, különösen kalapácsvetésben és gerelyhajításban továbbra is erős az utánpótlásunk. Az ugrószakágban is van néhány kiemelkedő sportolónk, persze, egyes versenyszámokban lemaradásról is beszélnünk kell. Azonban az ugrószakágat egy ideje a német válogatottal kiemelkedő sikereket elérő edző, Kiss Tamás vezeti, és bízunk benne, hogy egyre szebb eredményekben mutatkozik meg a munkája. A felnőtt csapat Európa-bajnokságon is láthattuk, hogy már nem egy versenyszámos – gondolok itt a kalapácsvetésre – a magyar atlétika, hanem több szakágban is oda tudnak érni a legjobbjaink az élvonalba. Úgy gondolom, hogy többségében elhivatott és felkészült szakemberek dolgoznak a hazai utánpótlásban, akik folyamatosan képzik magukat.

A madridi csapat Európa-bajnokságon több U23-as és U20-as atléta kivette a részét a legelső divízióban való bennmaradásból. Farkas szerint ez a szereplés igen jó hatást gyakorol az utánpótlásra.
„Akik kint voltak, eufórikus hangulatot éltek át, és többen most tapasztalták meg először, hogy milyen a világ élvonalába tartozó atléták, világsztárok ellen, mellett versenyezni. A fiataloknak egy ilyen lehetőség rengeteg plusz motivációt ad, hiszen hazatérve azt mondják, hogy érdemes tovább dolgozni, mert nagyon jó részt venni az ehhez hasonló versenyeken. A motiváció növelésében különös szerepe van az egyre jobb eredményeket, országos rekordokat elérő váltóknak is, mert azok a versenyzők, akik egyéniben nem tudnak kvalifikálni világversenyre, a váltókba való bekerülésért még megharcolhatnak. És ez küzdelem emeli az egyéni eredmények színvonalát is. Az utánpótlásunk előtt egyre több az elérhető példakép is. A lelkesedést és az alázatosságot tovább erősíti, ha például azt a Molnár Attilát vagy Takács Boglárkát látják kiemelkedő sikereket elérni, akikkel az itthoni versenyeken is találkozhatnak. Nagy pozitívum, hogy a legjobb fiataljainknak megvannak a céljaik, tudják, hogy miért dolgoznak. Van, aki világversenyre akar kijutni, van, aki éremért megy oda, más az olimpiáért edz naponta, és olyan tinédzser is egyre több akad, aki külföldön szeretne sportolni és tanulni.
(Kiemelt képünkön: a csapat Eb-n is remekül teljesítő Kovács Árpád 46 mp alá került 400 m-en Fotó: Bodnár Boglárka)