Az egységben bízva nyert sportágtörténelmi Eb-aranyat a junior női tőrcsapat
A junior női tőrcsapat sportágtörténelmi Eb-aranyérme után a válogatottat irányító Kiss Tiborral beszélgettünk a kiemelkedő sikerről és annak hátteréről.
Eddig még nem látott magyar sikernek örülhettünk a grúz fővárosban, Tbilisziben rendezett korosztályos vívó Európa-bajnokságon, melyen az utánpótlás-kontinensviadalok történetében először nyert aranyérmet a junior női tőrválogatott.
és menetelt egészen az első helyig. A lányok a hollandokat 45:27-re, a briteket 45:43-ra, a franciákat 45:29-re győzték le, végül a döntőben 45:38-ra nyertek az izraeliek ellen.
A négyest Kiss Tibor válogatott edző vezette, akitől a nem mindennapi siker mögött álló tényezőkről érdeklődtünk.
„A legfontosabb, hogy az Eb-re rendkívül egységessé vált a csapat – kezdte a szakember. – A felkészülés során tudtuk, hogy az összhang kiemelt jelentősséggel bír majd a világversenyeken, és sok energiát fektettünk abba, hogy azt megteremtsük. Lényeges volt, hogy a lányok ne csak az edzőhöz, hanem egymáshoz is megtalálják az utat. Ehhez segítséget kaptunk a vezetőségtől, a szövetségi kapitánytól és sportpszichológustól is, akinek a foglalkozásán a kerettagok együtt vettek részt a felnőttekkel. Úgy gondolom, nagyban hozzájárult az egységességhez, hogy az év elején Kollár Anna és Papp Jázmin a felnőttválogatottban vívott a hongkongi világkupán Kondricz Kata és Pásztor Flóra mellett. Ők az ott tapasztalt mentalitást és profi szemléletet át tudták vinni a juniorcsapatba. Persze, a vívás akkor is egyéni sportág, amikor csapatban szerepelsz, hiszen a páston egyedül kell megoldanod a feladatokat, de az elmúlt évadhoz képest együtt is látványosan előreléptek a lányok. Például Annára és Jázminra jellemző volt, hogy amikor az egyiküknek nem ment, akkor a másikuk is visszafogottabb teljesítményt nyújtott. Most a csapatról elmondható, hogy ha az egyikük picit gödörbe került, bizonytalanabbá vált, a következő pástra lépő extrát produkált, ezáltal is támogatva és motiválva a többieket. Az is természetes, hogy az egyéni versenyben megvan az egészséges rivalizálás a lányok között, viszont ott is mindenki örült a másik sikerének, és ez már előrevetítette a jó csapatszereplést is.”
A lányok önbizalommal telve érkezhettek az Eb-re, ugyanis az évadban mind a négy világkupájukon a legjobb négy között zártak (három alkalommal ugyanebben az összetételben), és egyénileg is értek el dicséretes eredményeket, különösen Papp Jázmin számára alakult jól a szezon.
„Amikor van eredmény, akkor az az edzésmunkához való hozzáálláson, fókuszáltságon, koncentráltságon is meglátszik, és a lányok valóban önbizalommal telve és lelkesen készültek az Eb-re. A győzelmünk kapcsán azért szeretném megjegyezni, hogy most mi nyertük az egyetlen magyar csapataranyat, de a kardozók és a párbajtőrözők is kevésre voltak attól, hogy több dobogós válogatottunk legyen. Tőrben azért is örülünk annyira az Eb-győzelemnek, mert az egész fegyvernemben tapasztalható itthon egyfajta összhang, kohézió, és
Tény, hogy hazánkban a tőrt választják a legkevesebben a vívást elkezdő növendékek közül, így ezzel egyenes arányban a merítési lehetőségek is ebben a szakágban a legszerényebbek. Az említett, hongkongi felnőttvilágkupán a két fegyvernemi élversenyzőnk, Kondricz és Pásztor is 1998-as születésű, míg Kollár 2007-ben, Papp 2006-ban született. Ha csak ezt az összeállítást nézzük, akkor nyolc év „üresjáratot” állapíthatunk meg.
„Ha összehasonlítjuk a mienket az olaszok, az oroszok vagy a franciák utánpótlásbázisának létszámával – nem beszélve az amerikaiakról vagy ázsiaiakról –, akkor nagyon lesarkítva azt mutatja a statisztika, hogy ilyen arányú merítési lehetőségből nagyjából ilyen időközönként bukkanak fel azok a versenyzők, akik fizikálisan, technikailag, taktikailag és mentálisan is alkalmasak arra, hogy magas szintre jussanak akkor, ha még megfelelő edzővel is találkoznak. Ha tízszer ekkora lenne a merítésünk, akkor sűrűbben jönnének ezek a fázisok. Mert azt gondolom,
A lányok sikerének elengedhetlen összetevője a klubedzők áldozatos munkája. A Törekvés SE-ben Kollár Anna Beliczay Sándor, Zhou Xinyao Szirmai Benedek és Mátyás Bálint, az FTC-ben Papp Jázmin Kreiss Gábor, a Ludovikában Polonyi Petra Szalai Szonja szakmai felügyelete mellett készül. Szalai Szonja az Eb-n Kiss Tibor segítőjeként is közreműködött.
(Kiemelt képünkön: A sportágtörténelmi aranyat kiérdemlő junior női tőrcsapat. Balról: Kollár Anna, Polonyi Petra, Zhou Xinyao, Papp Jázmin Fotó: Bizzi Team)