UtánpótlásSport
2026. április 19.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Kosárlabda

2026-04-15 10:09

Rátkai Esztert nagyon váratlanul érte a WNBA-s draft

Mint arról korábban már írtunk, Rátkai Eszter játékjogát lefoglalta az észak-amerikai profi női kosárlabda-bajnokságban (WNBA) szereplő Phoenix Mercury. A 19 éves irányító később sajtótájékoztatón árult el részleteket a draftról.

Mint Rátkai Eszter a sajtóeseményen elmondta, adódott a lehetőség, hogy induljon a WNBA-s játékosbörzén, és ő döntött úgy, hogy kihasználja ezt és szerepel rajta – írja MTI.

„Tegnap este tízkor hívott az ügynököm, Patonay Ádám, hogy legyen bekapcsolva a telefonom, mert lehet, hogy hajnalban keresni fognak majd. Aztán három órakor ő hívott és újságolta el, hogy a Phoenix kiválasztott, majd négykor a csapat menedzsere és vezetőedzője is gratulált” – mondta mosolyogva a 19 éves kosárlabdázó, aki elárulta azt is, valahol számított arra, hogy elkel majd a drafton, de nem lett volna elkeseredve akkor sem, ha ez nem így történik. Mindenesetre a draft előtt több csapat is érdeklődött róla a menedzserénél, ám előre nem lehetett semmi biztosat tudni.

Szavai szerint a Phoenix magyar válogatott játékosát, Kathryn Westbeldet még nem ismeri személyesen, de már várja, hogy egy csapatban szerepeljenek, viszont a Mercuryról minden információt megtudhat majd pécsi csapattársától, Lexi Heldtől, aki egészen az előző szezon végéig ott játszott, idén azonban már a liga egyik új együttesében, a Toronto Tempóban szerepel.

Az idei évet még ki fogom hagyni, majd jövőre szeretnék ott lenni, addigra akarok jól felkészülni rá. Most ez még nagyon váratlanul ért

 – jegyezte meg Rátkai Eszter, aki jelenleg az NB I rájátszására koncentrál, nyáron pedig a válogatottra fog. Rátkai azt külön hangsúlyozta, hogy első klubjának, a Vasas Akadémiának, illetve a Rátgéber Akadémiának is nagyon hálás az elmúlt évekért, azért, hogy ilyen játékos vált belőle.

Rátgéber László, a pécsi Nemzeti Kosárlabda Akadémia szakmai vezetője külön kiemelte, hogy Rátkai Esztert 19 évesen választották ki a drafton, amit nagyon nagy dolognak nevezett. Úgy pedig különösen az, hogy a liga most lépett egy új korszakába, a korábbinál sokkal jobban szervezett és sokkal komolyabb, melyben a fizetések is jelentősen növekedtek az eddigiekhez képest.

Ez nagyon nagy dolog és nagyszerű visszajelzés neki és nekünk is

 – hangsúlyozta a szakember, hozzátéve, hogy ez ugyanakkor még csak egy állomás, és Rátkainak az kell legyen a célja, hogy tudjon majd játszani a WNBA-ben. Ehhez pedig sokat és keményen kell dolgoznia tovább, viszont a tehetsége minden szempontból megvan ahhoz, hogy sikerrel járjon. – „Nagyon büszkék vagyunk Esztire.”

A WNBA történetében korábban négy magyart draftoltak, 1999-ben Nagy Andreát a Washington Mystics, Iványi Dalmát a Utah Starzz, 2003-ban Ujhelyi Petrát ugyancsak a Phoenix Mercury, míg 2023-ban Juhász Dorkát Minnesota Lynx választotta ki.

(Kiemelt képet készítette: Dömötör Csaba/Nemzeti Sport)