2024. április 27.

Atlétika

2018-09-08 19:12

Rekorder legény a gáton

Baji Balázs tízéves magyar juniorcsúcsát adta át a múltnak 13.56 másodperces idejével Eszes Dániel 110 méteres gátfutásban. A Dunakeszi VSE 19 esztendős versenyzője az egész versenyszezonban kitartóan ostromolta a 13.60-as rekordot, s bár többször hajszálnyira volt tőle, megjavítania azt utolsó olyan versenyén sikerült, amelyen a gát magassága még 99 centiméter volt.

Leiner Soma - utanpotlassport.huBeleborzong az ember, ha csak arra gondol, milyen apróságokon múlhat egy-egy időeredmény 100 méteren, vagy éppen 110 méteres gátfutásban. Kedélyállapot, szél, eső − fontos tényezők, és mindnek kedvezőnek kell lennie, hogy a versenyzők kihozzák magukból a legjobbat.

Az Eszes Dániel által felállított junior országos csúcs 13.56 másodperc Fotó: Berényi Ibolya
A 19 esztendős Eszes Dániel esetében sem volt kérdés, hogy képességei és sebessége alapján képes megjavítani Baji Balázs 2008-ban felállított juniorcsúcsát. Különösen, ha megnézzük a versenyeredményeit: rendre hajszállal maradt el a 13.60 másodperces időtől, volt, hogy csak egy század hiányzott. A Dunakeszi VSE atlétája végül utolsó esélyével élt, az MTK sporttelepen rendezett Junior-liga döntőjében ugyanis utoljára versenyzett 99 centiméteres gátmagasságon. Maracskó Pál és Orosz Ákos tanítványának hibátlan futása 13.56 másodperces eredményt jelentett, így Eszes a tíz éve fennálló korosztályos rekordot végül négy századdal múlta felül. − Az elmúlt hetek, hónapok Baji Balázs korosztályos csúcsának bűvöletében teltek. Mekkora nyomás nehezedett rád? − Balázs sportolóként és emberileg is óriási példa számomra, nagyon hálás vagyok, hogy mindenben számíthatok rá. A nyomás minden héttel nagyobb lett rajtam, de soha nem attól féltem, hogy nem leszek képes megfutni a csúcsot. Reménykedtem, hogy szerencsém lesz, és olyan hétvégét fogok ki, amikor jók a körülmények. Azaz süt a nap, nincs szembeszél, nincs hideg, és jó a kedvem. Ezek a tényezők mind-mind századokat jelentenek a futásban. − A Junior-liga döntőjében utoljára versenyeztél 99 cm-es gáton. Mi járt a fejedben a rajt előtt?  − Boldog voltam, hiszen nem esett az eső. Volt bennem félelem is, hogy mennyire sajnálnám ezt az évet, miután a fedett pályás országos csúcstól négy századdal maradtam el, a szabadtéritől pedig egy századra lennék. Ez nagy terhet jelentett az utolsó futásnál, de amikor elhangzott a „rajthoz” vezényszó, akkor ugyanaz jutott eszembe, mint két éve az ifjúsági Európa-bajnokságon: „ha másnak már sikerült ilyen gyorsan futnia, nekem miért ne menne?” Ez a mondat tudott megnyugtatni és stabil futással berepíteni a célba. − Rengeteg versenyen indultál a nyáron, többek között a junior-világbajnokságon is. Hogyan értékeled a szezont, mennyire volt megterhelő? − A szezon nagy részét sikerként könyvelem el, habár nem vagyok teljesen elégedett. Mint említettem már, sajnálom, hogy a fedett pályás országos csúcsot nem sikerült megdöntenem. Viszont a diákolimpiai csúcsot igen, és végül az országos rekordot is. Szomorú vagyok, hogy a világbajnokságon nem jött ki jól a lépés, és nem mutathattam meg, mire vagyok képes igazán a csúcsformámban. Pedig ott jobb állapotban voltam, mint most, amikor a 13.56-ot futottam. Ezért maradt bennem egy kis kérdőjel, hogy meddig lehetett volna levinni ezt az oszágos csúcsot. Mert, hogy 13.56 alá, az biztos... − A két évvel ezelőtti ifjúsági Európa-bajnokságon robbantál be, aranyérmet szereztél. Miben változtál azóta, miben fejlődtél a legtöbbet? − Szerencsére a gyorsaságom megvan, azt fenntartjuk, közben pedig csiszolunk a technikámon. Még bőven van javítanivaló. − Mi a következő komoly célkitűzés? − Jövőre szabadtéren szeretnék 14 másodperc alá menni 106 centiméteres gátmagasságon, illetve kijutni az U23-as Európa-bajnokságra. Ahogy haladunk előre, úgy a világversenyek mellett igyekszünk javítani az országos csúcsokon is. A Dunakeszi VSE versenyzői a 110 méteres időm mellett további két országos csúcsot is megjavítottak: Farkas Petra fedett pályán, távolugrásban 641 centimétert ért el, míg Huller Dániel 400 méter gáton 50.63 másodpercet futott. Ezúttal is megköszönöm az edzőinknek, Maracskó Pálnak, Orosz Ákosnak és Szenczi Lászlónak! A sikert sikerre halmozó Dunakeszi VSE-ről írt műhelybemutatónkat ide kattintva olvashatja. További korosztályos hírek ATLÉTIKÁBAN a sportági aloldalunkon.