UtánpótlásSport
2025. április 29.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

A hónap utánpótlásedzője Sportlövészet

2025-04-29 16:10

Márciusban Kissné Oroszi Edit sportlövőtréner A hónap utánpótlásedzője

Ünnepélyes keretek között, a Magyar Sport Házában adták át A hónap utánpótlásedzője márciusi díját az alapító Magyar Edzők Társasága, az Utanpotlassport.hu szerkesztősége és a Porsche Hungaria képviselői. A kitüntető cím Kissné Oroszi Edit sportlövőtréneré lett.

A díj negyedik évadának hetedik kiírásában Kissné Oroszi Edit sportlövő-, Ligeti Richárd birkózó- és Soltész Renáta atlétaedző volt a három jelölt. A kuratórium döntése alapján a márciusi elismerést – és az azzal járó 250 ezer forintot – az UTE sportlövőszakosztályának 66 esztendős vezetőedzője, a Magyar Sportlövők Szövetsége alelnöke, puskás szakágának vezetője vehette át.

Kissné Oroszi Edit puskás versenyzőként több országos bajnoki címet nyert, 1977-ben a római Európa-bajnokságon csapatban ezüstérmet szerzett a standardpuska 3x20 lövéses összetett versenyszámban. 1993-ban kezdett edzősködni az UTE-ban, és azóta is az újpesti klub fiataljaival, valamint élversenyzőivel foglalkozik. Az évek alatt a magyar sportlövészet egyik legikonikusabb és legeredményesebb trénerévé vált. Egyik első kiemelkedő tanítványa a három olimpiát megjárt Vári Zsolt volt. Később sorra kerültek ki kezei közül az olimpikonok, világ- és Európa-bajnok sportlövők. A jelenleg is aktív kitűnőségek között említhetjük az egyaránt junior-világ- és Európa-bajnok Dénes Eszter vagy Hammerl Soma nevét. Legeredményesebb tanítványa a világ- és Európa-bajnok, olimpiai ötödik, ifjúsági olimpiai bajnok Péni István.

A márciusi díjazott, Kissné Oroszi Edit Fotó: Mura László

Márciusban az edzőnő tanítványa,

Toma Réka a horvátországi Eszéken rendezett 10 méteres junior sportlövő Európa-bajnokság legjobb magyar eredményét érte el azzal, hogy a légpuskások solo versenyszámában ezüstérmet szerzett.

A 18 éves reménység remek teljesítménnyel jutott a döntőbe, amelyben a török Elif Berfin Altunnal szemben 15:12-re maradt alul. Aztán a százhalombattai 10 méteres országos bajnokság juniormezőnyében Toma egyéniben, Fuglovics Armanddal vegyes párosban, valamint az UTE leánycsapatával is aranyat nyert. Az egyéni fináléban ráadásul 251.1 körös junior országos rekorddal lett bajnok. Indult a felnőttek között is, és az alapversenyből dicséretes, 631.2 körös eredménnyel másodikként jutott döntőbe, és ott legjobb utánpótláskorúként a negyedik helyen zárt, egyedüliként két tökéletes, 10.9-es lövést bemutatva.

A díjátadón a Magyar Edzők Társaságát Molnár Zoltán elnök és Csabai Edvin sportigazgató, a Porsche Hungariát Bognár Tamás kommunikációs vezető, az Utanpotlassport.hu-t Bruckner Gábor főszerkesztő képviselte; mellettük Sinka László, a sportlövőszövetség főtitkára és Ablonczy Orosolya sportági utánpótlás-szakágvezető méltatta a díjazottat. A ceremónián megjelent a kitüntetett tanítványa, Toma Réka is.

Csabai Edvin azt emelte ki, hogy Oroszi Edit megtalálta az edzői hivatás lényegét, hiszen folyamatosan közösséget kovácsolt, kevésbé ígéretes versenyzőinek is nagy figyelmet szentelt, miközben hatalmas tiszteletet vívott ki magának. Molnár Zoltán ehhez annyit tett hozzá, hogy a díjazott kiváló sportolók mellett nagyszerű személyiségeket is nevel, és ez a legfontosabb.

A díjátadó sportlövő-különítménye, balról: Toma Réka, Kissné Oroszi Edit, Ablonczy Orsolya, Sinka László Fotó: Mura László

Ablonczy Orsolya meghatottan beszélt arról, hogy milyen sokat köszönhet korábbi edzőjének, akivel kapcsolatban ugyanezt mondhatja el valamennyi tanítványa.

Edit ikonikus, meghatározó alakja a sportágunknak

– jegyezte meg. Sinka László először a díj alapítóit dicsérte, mert „az elismerés létrehozásával a sport hétköznapjai, a műhelyekben szívvel-lélekkel foglalkozó trénerek kerülnek fókuszba”. A kitüntetettet pedig így jellemezte: „Lenyűgöző a munkabírása, a türelme. Igazi pótanyuka a lőtéren, akihez rendkívül szoros szálakkal kötődnek a gyerekek.”

Toma Réka szerint

Edit sosem az eredményeket nézi, hanem azt, hogy önmagunkhoz képest mindent megtettünk-e a sikerért. Nála egyetlen vezérelv létezik: sosem lehet feladni.

A márciusi győztes arról beszélt, hogy rendkívüli megtiszteltetésnek tartja a díjat, és örömtelinek nevezte az utánpótlásedzők elismerésére immár bő három éve indult kezdeményezést. Arról, hogy a sportoló reménységek közül kikből válhatnak klasszisok, ezt mondta: „Azokból lesznek a legkiválóbbak, akik valamilyen szempontból különlegesek, mondjuk úgy: egyéniségek. És még az sem baj, ha nem hibátlanok, sőt.”

(Kiemelt képünkön: a díjátadó résztvevői, balról: Bognár Tamás, Molnár Zoltán, Toma Réka, Kissné Oroszi Edit, Ablonczy Orsolya, Sinka László, Bruckner Gábor, Csabai Edvin Fotó: Mura László)