Tibolya Péter: „Látni kell, hogy mi tesz jót a versenyzőnek”
A hónap utánpótlásedzője díjjal kitüntetett öttusatrénerrel, Tibolya Péterrel beszélgettünk a fiatalok felkészítéséről.
Mint arról beszámoltunk, Tibolya Péter nyerte el a A hónap utánpótlásedzője júniusi díját.
Az UTE öttusaszakosztályát vezető tréner azt követően részesült az elismerésben, hogy a 20 éves tanítványa, Tamás Botond a lengyelországi junior Európa-bajnokságon címét megvédve aranyérmes lett, majd a Székesfehérváron rendezett junior-világbajnokságon bronzérmet érdemelt ki.
A versenyzőként csapatban maga is világ- és Európa-bajnok Tibolya az UTE-ben Tamás mellett olyan kiválóságoknak irányítja a felkészülését, mint az olimpiai bajnok Gulyás Michelle vagy a csapatban szintén világ- és Európa-bajnok, egyéni vb- és Eb-ezüstérmes Szép Balázs.
Tamás Botondot az elsősorban a koordinációért felelős 40 éves szakember mellett Andrásfi Tibor (vívás), Geier Dániel (OCR és kondicionálás), Karácsony Gyula (lövészet), Magyarovits Zoltán (úszás) és Tóthné Stupián Anikó (futás) készítette fel a megméretésekre.
„Nagyon örülök a megtisztelő díjnak, és bár én vagyok a vezetőedző, fontos hagsúlyoznom, hogy ez nem one man show, a sikereink a remek csapatmunkának köszönhetőek – mondja. –
A szakmai stáb felkészültsége nagyon lényeges, és folyamatosan át kell lássuk, hogy az adott versenyző számára mi tesz jót, mi az, ami előre viszi. Ha csak Michelle-re, Balázsra és Botondra gondolok, akkor három különböző személyiségű, életkorú, habitusú és fizikai tulajdonságú öttusázóról beszélünk. Éppen ezért az sem egyforma, amire a sportág egészét és egy-egy versenyszámot nézve szükségük van.”
Tibolya természetesen bízott Tamás Botond kiemelkedő júniusi eredményeiben. A sokra hivatott fiatal nem először teljesített kitűnően a nemzetközi porondon. Négy esztendeje U17-es világbajnoki címet érdemelt ki, 2023-ban az U19-esek között nyert a vb-n meg az Eb-n is ezüstérmet, tavaly pedig a juniorok mezőnyben szerzett kontinensbajnoki elsőséget.
„Bár ez év az elején is sérülés hátráltatta Botondot, most jó irányba a halad a munka és talán sikerült megtalálnunk a neki legideálisabb felkészülési metódust.
de természetesen az adott napokon kell megmutatni, hogy mit tud. Örömteli, hogy a fejlődését napról napra lehet érzékelni, és míg pár éve még fejben gyerek volt, mára mentálisan felnőtt, ami látszik a versenyzésén is.”

Tibolya egykori mestere, a korábbi szövetségi kapitány Pálvölgyi Miklós szemléletét képviselve azt vallja, hogy a „tanítványt szeretni kell.” Az edzői hivatást szolgálatnak tartja, amelyben olykor lehetnek konfliktusok a versenyzőkkel, de azok is csak a közös cél elérése érdekében jelenhetnek meg.
„Utánpótláskorban az egyik legfontosabb dolog, hogy a gyerekkel valóban megszerettessük a sportágat. Azért járjon edzésre, mert ezt akarja csinálni, szívesen van ott, és ne azért, mert a környezete unszolja. És a munkáról kell visszaigazolás is, tehát azt is lényegesnek tartom, hogy a fiatalt érje sikerélmény.
Ehhez pedig kell, hogy meglegyen a hosszútávú stratégiánk. A saját példámból is tudom, hogy mennyire motiváló egy olimpiai vagy világbajnok mellett edzeni. Ezért lehetőség szerint az UTE-ben is igyekszünk ezt megadni a gyerekeknek, remélve, hogy ily módon is erősítjük az utánpótlást.”
(Kiemelt képünkön: Tamás Botond és Tibolya Péter Forrás: UTE )