Zsitovoz Mária jövőre megcélozza az aranyérmet az U17-es vb-n
Az ESMTK-KIMBA 16 éves birkózója, Zsitovoz Mária (53 kg) elsőévesként kiemelkedően szerepelt a nyári U17-es világversenyeken: az Eb-n arany-, míg a vb-n bronzérmet szerzett. Elmondta, jövőre célba veszi a világbajnoki címet.
Azok után, hogy a vállsérülése miatt Zsitovoz Máriának tavaly ki kellett hagynia a versenyszezon érdemi részét, idén fantasztikusan tért vissza, és a korábban az U15-ös korosztályban nyert Eb-aranya, illetve bronza után 2025-ben immár az U17-esek között is alaposan letette a névjegyét. A főként a csepeli Kozma-akadémián készülő, még csak elsőéves kadétkorú ígéret az 53 kilósok súlycsoportjában
Ezzel azon kevés magyar korosztályos birkózó közé tartozott a nyáron, aki két világversenyen is dobogóra tudott állni.
– mondta az Utánpótlássportnak a 16 esztendős reménység, akit mindenki csak Másának hív. – A sérülés sújtotta előző évem után az volt az álmom, hogy idén újra Eb-aranyat tudjak ünnepelni, ugyanakkor az év elején még kételyek is voltak bennem, hogy ez mégis mennyire reális cél. Végül kiderült, hogy nem volt korai már most ilyen nagy célokat kitűzni. Úgy érzem, a vébén viszont akár még a bronznál is fényesebb érmet nyerhettem volna, de nincs okom a panaszra, mert ha összességében nézem, szerintem sikerült kimaxolni a nyári világversenyeket.
Hozzátette, az amerikai lánnyal szemben elveszített vb-negyeddöntőre még most is kicsit fájó szívvel gondol vissza, mert úgy érzi, meg tudtam volna verni tengerentúli riválisát.

„De most már a csalódottság helyett inkább úgy vagyok vele:
Minden ilyen meccs és világverseny csak hasznos tapasztalatokat ad, hogy a jövőben még jobb legyek és fejlődjek. Az edzőim sokat segítettek, hogy túllépjek azon a pillanatnyi kudarcon, és sikerüljön aztán megszerezni a bronzot, amellyel azért nyilván végül boldogan tértem haza Athénból, pályafutásom első vébéjéről. Ráadásul a világbajnoki dobogón egyetlen európai versenyzőként álltam, ami különösen büszkévé tett.
Mindent meg fogok tenni a vébé-győzelemért, tanulni fogok a hibáimból, és remélem, így sikerülhet is majd elérnem a duplázást. Igazából csak még éhesebbnek, még motiváltabbnak érzem magam a folytatásra nézve. Igyekszem továbbra is keményen dolgozni, és ezen az úton haladni."

Másával több edző is foglalkozik, ugyanakkor elsősorban Sleisz Gabriella, illetve tréner-édesapja, Zsitovoz Nikola irányítja a felkészülését. A fiatal a nyári pihenője után nemrég kezdte újra az edzéseket, s éppen a szeptember eleji, kéthetes marbellai edzőtáborozása során értük el.
A múlt héten tértem vissza a munkába, és most még a kezdeti edzéseknél járok. Mivel alapvetően a téli alapozás időszaka még odébb van, így hál'istennek ez a marbellai kiruccanás jelenleg pont belefért a programba. Élvezem is nagyon, hogy itt lehetek, mert változatosak az edzések, és igazából még jól is esnek, főleg így, hogy még kicsit pihenni, feltöltődni is van időm Marbellán. A nyári végi leállás után fokozatosan térek vissza majd az egyre intenzívebb edzésmunkához."
(Kiemelt kép forrása: UWW/MBSZ)